- Reklama -zprávy

Keď vlasy padajú viac, než stačí rásť. Ako zvládnuť alopéciu

Date:

Share:

Tohtoročné odovzdávanie Oscarov sa zapíše do histórie fackou. Okamžite zaplnila sociálne siete a popredné pozície online spravodajstva viac ako samotní víťazi. Dal ju Will Smith Chrisovi Rockovi, pretože bránil svoju ženu. Tá trpí autoimunitnou chorobou zvanou alopecia areata. O čo ide, koho postihuje a ako ju liečiť?

Začalo to vtipom na adresu Jady Pinkett Smith, v ktorom Chris Rock označil herečku za jasnú kandidátku na pokračovanie filmu G. I. Jane. Narážal tak na jej holú hlavu. To zdvihlo zo stoličky jej manžela Willa Smith, ktorý si neskôr odniesol Oscara za najlepší výkon v hlavnej úlohe vo filme Kráľ Richard: Zrodenie šampiónok, a šiel si to na pódium vybaviť ručne. Potom na celú sálu ešte kričal na Rocka: „Neber si meno mojej ženy do svojej zas… huby!“ Americká Akadémia filmového umenia a vied potom oznámila, že bude incident formálne vyšetrovať.
Čo ich vlastne stalo? Rock úplne nevhodným spôsobom vtipkoval o chorobe, o ktorej Jada hovorí posledných päť rokov. Herečka sa dlhodobo stretáva s nadmerným vypadávaním vlasov. Namiesto toho, aby tento fakt skrývala, prišla do losangeleského Dolby Theatre hrdo s oholenou hlavou. Incident tak pritiahol značnú pozornosť k chorobe, o ktorej Jada otvorene hovorí od roku 2018. Vo svojej talk show Red Table Talk popísala okamih, keď zistila, že stráca vlasy po hŕstach. „Bolo to jedno z tých období v mojom živote, keď som sa doslova triasla strachy,“ povedala. „Preto som si ostrihala vlasy a pokračovala v ich skracovaní.“ V decembri minulého roka na svojom Instagrame vyhlásila: „Ja a táto alopécia budeme priatelia… Bodka!“ Tento rok sa na verejnosti s oholenou hlavou ukázala niekoľkokrát.
Aký je rozdiel medzi normálnym padaním vlasov a kedy už hovoríme o chorobe? Dá sa liečiť? A ako sú na tom ženy u nás? Spýtali sme sa kožnej lekárky a tricholožky MUDr. Moniky Arenbergerovej z Fakultnej nemocnice Kráľovskej Vinohrady.

Čo je alopécia? Kedy ide o chorobu a kedy „len“ o padanie vlasov?

Padanie vlasov je normálny stav, denne nám ich vypadne až sto. Alopécia je choroba, pri ktorej sa nachádza znížené množstvo vlasov v určitej oblasti. Jada Smith trpí pravdepodobne formou alopécia areata, čo je vypadávanie vlasov v ložiskách. Jedná sa o lysinky, sprvu o veľkosti mince, ktoré sú úplne bez vlasov. Koža v nich je hladká, lesklá, nebolí, nesvrbí. Nástup môže byť plazivý. Postupne sa ložiská rozrastajú a môžu sa spojiť do jednej veľkej plochy bez vlasov.
Čo je príčinou alopécie?

V tomto prípade sa jedná o autoimunitné ochorenie, kedy sa imunitné bunky obrátia proti vlasovým vačkom a likvidujú ich. Vlohy sú dedičné a určitý stimul, spúšťač môže chorobu naštartovať. Najčastejšie sa jedná o stres, operáciu, úraz, infekčné ochorenie, množstvo spúšťačov ale nedokážeme pomenovať. Často sa spája s ochorením štítnej žľazy, vitiligom alebo s atopickým ekzémom.
Koho sa táto choroba najviac týka? Kto je najohrozenejšia skupina?

Najviac postihuje mladé osoby, priemerný vek pacienta s alopécia areta je 35 rokov. Ženy aj muži sú postihnuté rovnako často. Veľa našich pacientov je aj detského veku. Afroameričanky na alopécii trpia zhruba 1,5x častejšie ako belošská populácia.
Ako sa alopécia lieči? Aké sú možnosti?

Pri menšom rozsahu dávame lokanie protizápalové krémy a masti. Pri rýchlom rozširovaní choroby pristupujeme k injekčnej aplikácii látky priamo do lyzín. Dajú sa využiť aj lieky na potlačenie imunity v podobe tabletiek, tie majú ale množstvo nežiaducich účinkov. Na obzore je tzv. biologická liečba (v tomto prípade malé molekuly), ktorá by mala byť ešte tento rok schválená pre pacientov s alopéciou. Na vitamíny alebo doplnky stravy sa tu nespoliehajte.
Jada Pinkett Smith hovorí o alopécii od roku 2018. Nenosí parochne. Máte podobnú skúsenosť so svojimi pacientkami?

Pokiaľ chýba viac ako 50% vlasov a plešinu nejde začesať, uchýli sa väčšina pacientok k parochni, šatke, čiapke. Zakrytie parochňou je väčšinou spojené s rezignáciou na liečbu. Pokožka sa pod ňou potí a nevytvára sa ideálne prostredie pre nové vlasy. Iné dámy naopak chodia pyšne aj s kompletnou plešou. Aj tu sa dajú vymyslieť rôzne triky na kamufláž; tetovanie pokožky permanentným make-upom, farebné spreje a pod. Z mojej skúsenosti ľuďom pri alopécii najviac vadí strata rias, obočia alebo chĺpkov v nose.

━ nové příběhy

Ekonomické riešenie pre každú akciu: Malý párty stan

V prípade, že vás ťaží napätejší rozpočet, môžete si zaobstarať iba malý párty stan. Ten predstavuje ekonomickú voľbu pre rôzne vonkajšie akcie. Prečo?Párty stany...

Montérky a pracovné nohavice: Nevyhnutná súčasť pracovných odevov

V svete pracovných odevov zaujímajú montérky a pracovné nohavice osobitné miesto. Tieto univerzálne kusy oblečenia sú nenahraditeľné pre mnohých profesionálov v rôznych odvetviach, od...

Ohrievače vody a elektrické vykurovanie – efektívne riešenia pre váš domov

Teplá voda a príjemne vyhriaty domov sú základnými predpokladmi komfortného bývania. Správne zvolený ohrievač vody a vykurovací systém pritom môžu výrazne ovplyvniť nielen váš...

Umenie vyjadrovania sa a komunikácie v Street Camp

Vitajte v Street Campe, mieste, kde sa mladá energia stretáva s vášňou pre hudbu, tanec a umenie! Street Camp tábor nie je len ďalším...

Farebné trendy v exteriéroch: Biela a sivá fasáda domu nikdy neomrzí!

Pri stavbe či rekonštrukcii je výber farby pre vašu fasádu jedným z najdôležitejších rozhodnutí, pretože ovplyvní celkový vzhľad a atmosféru vášho domu. Medzi obľúbené...
- Komerční sdělení -pr článek