Ministerstvo poľnohospodárstva začalo spolu s Úradom pre ochranu hospodárskej súťaže (ÚOHS) v minulom týždni sledovať predajné ceny vybraných potravín.
Kontroly majú trvať najmenej tri mesiace, povedal dnes novinárom minister poľnohospodárstva Zdeněk Nekula po rokovaní s predsedom ÚOHS Petrom Mlsnou. Konkrétny mechanizmus kontrol nechcel komentovať.
Ku kontrolám chce ministerstvo popri protimonopolnom úrade prizvať aj ministerstvo financií. Zameriava sa predovšetkým na štyri skupiny potravín, a to maslo, hydinové a bravčové mäso a pečivo. Skupiny boli vybrané na základe podnetov od verejnosti, ale aj poľnohospodárov alebo potravinárov.
n
V účtovníctve ministerstva zahraničia sa objavila nesprávnosť v hodnote 724 miliónov
Ministerstvo chce kontrolami dosiahnuť to, aby obchodníci a ďalší členovia dodávateľského reťazca nezneužívali súčasné situácie a nezvyšovali umelo svoje marže. Aké konkrétne kroky by v prípade zistenia neprimeraných marží prišli, minister nekomentoval.
„Zaznamenali sme prípady, keď obchodná prirážka na točenej saláme bola 246 percent, na štandardnej šunke dokonca 255 percent. To sú čísla, pri ktorých sa už človek musí pozastaviť nad tým, či je to v poriadku. Áno, máme voľné trhové prostredie, ale nie je možné, aby poľnohospodári boli takto stlačení, predávali za ceny, ktoré im ani nepokryjú náklady, a pritom iní mali neúmerne vysoké marže,“ povedal Nekula.
Štát pritom niektoré druhy poľnohospodárskej výroby dlhodobo dotuje. Situácia, keď napríklad bravčové mäso v obchodoch výrazne zdražuje, ale producenti mäsa nedostanú adekvátne zaplatené a produkujú sa stratou, je podľa ministra dlhodobo neudržateľná.
Minister preto usiluje o to, aby zisk bol spravodlivejšie rozdelený medzi poľnohospodárov, spracovateľov a obchodníkov. K tomu by mala prispieť novela zákona o významnej trhovej sile, ktorá v SR mala platiť už od vlaňajšieho mája, doteraz ale nebola schválená.