S úzkosťami sa celosvetovo stretáva stále viac ľudí. Pri príležitosti Medzinárodného dňa zdravia sa Vogue pýta odborníkov, ako rozpoznať varovné signály a zvládnuť príznaky.
Institute for Health Metrics and Evaluation uvádza, že 284 miliónov ľudí na celom svete trpí niektorou z foriem úzkosti. Patrí medzi ne panická porucha, obsedantne kompulzívna porucha, generalizovaná úzkostná porucha a sociálna úzkostná porucha. Podľa Anxiety and Depression Association of America trpí len v USA úzkosťami 18 % populácie az nich sa iba 36,9 % lieči.
Čo je úzkostná porucha
„Zhruba povedané ide o úzkostnú poruchu vtedy, keď je človek natoľko úzkostný, že mu to bráni vykonávať bežné činnosti, alebo sú pre neho extrémne náročné,“ hovorí Dr. David Carbonell, psychiater a autor bestselleru The Worry Trick. Prejavuje sa to v rôznych formách, ktoré môžu hlboko ovplyvniť každodennú kvalitu života. Môže to obnášať napríklad nemožnosť riadiť auto, vyhýbanie sa cestovaniu alebo aj väčším skupinám ľudí. V podstate to znamená, že bežné činnosti človeku spôsobia stres a utrpenie.
„Úzkosť je veľmi podobná strachu, ale smeruje do budúcnosti,“ vysvetľuje Dr. Ellen Hendriksen, autorka knihy „How to Be Yourself: Quiet Your Inner Critic and Rise Above Social Anxiety“.
Pokojná myseľ v nepokojnej dobe
Čo úzkosti spúšťa
Kľúčové faktory, ktoré prispievajú k úzkostiam, zostávajú rovnaké ako pred desiatkami rokov: ťažké vzťahy, nezamestnanosť, osamelosť, vystavenie traumy, konflikt. Digitálna doba však pridala nový problém. Byť 24 hodín denne online znamená nielen neustály prílev správ (dobrých, zlých aj katastrofických), ale taktiež nás vystavuje nebezpečenstvu hackingu dát, trollingu či zlyhaniu operačných systémov, možnosti sú nekonečné. S digitálnou revolúciou prichádza znížená potreba osobnej interakcie as tým, ako bujnia sociálne siete, sa šťastie stále viac meria podľa počtu followers alebo lajkov.
Ako sa vyznať v informáciách
Vývoj technológií tento problém stále zhoršuje, pretože znamená, že už nemusíme vychádzať z domova, aby sme zaobstarali svoje každodenné potreby. A tomu, čo vnímame ako ohrozujúce, sa môžeme pohodlne vyhnúť. Prečo niečomu alebo niekomu čeliť tvárou v tvár alebo treba telefonovať, keď stačí textová správa?
Odpojte sa
Čo úzkosti spôsobuje
Existuje mnoho faktorov, ktoré môžu prispieť k úzkostiam. Jedným z nich je genetika. Úzkostné predispozície môžete zdediť, ale veľké životné zmeny sa môžu stať ich katalyzátorom. Či už je to ukončenie školskej dochádzky, prvé zamestnanie, zmena zamestnania, sťahovanie, rozchod, nový člen rodiny alebo akákoľvek iná neistota, ktorá prichádza so zmenou okolností. Práve v takých kľúčových životných situáciách sa často rozvinie úzkosť aj u tých, ktorí ju predtým netrpeli. „Prevažne je to dispozícia uložená hlboko v génoch,“ vysvetľuje Ellen Hendriksen, „ale spúšťačom býva nejaká, obvykle významná životná udalosť, ktorá so sebou nesie veľa neistoty.“
Čo jesť a piť, aby sme boli šťastnejší
David Carbonell súhlasí: „V niektorých rodinách možno genetické predispozície sledovať výraznejšie ako v iných. Pevne verím, že ľudia sa jednoducho narodili s určitou mierou pravdepodobnosti rozvoja úzkostnej poruchy. Navyše riziko stúpa v určitom období, pri panických poruchách je to niekde medzi 18 a 30 rokmi. V období veľkých zmien, kedy prichádza dospelosť a nezávislosť.“
Dajú sa úzkosti liečiť?
„Možno dosiahnuť zmiernenie, liečenie je problematické slovo, pretože to nie je choroba,“ vysvetľuje David Carbonell. „Niektoré extrémnejšie úzkosti môžu viesť až k závislosti od liečby. Potom sa úzkosť môže zmeniť až na posadnutosť tým, či liečba skutočne funguje. Ďalším aspektom je, že úzkosť k životu inak patrí, len trochu prebujnula.“
Adaptogény: trend z prírody, ktorý odbúra stres aj únavu
„Niektoré úzkosti sú adaptívne a pre život nevyhnutné,” dopĺňa Ellen Hendriksen. „Udržujú nás v bezpečí, bránia nám v tom, aby sme sa hnali do nebezpečných situácií. Núti nás sa zastaviť a premýšľať. Je to náš detektor dymu, ktorý potrebujeme funkčný.“
Ako skrotiť úzkosti
- Buďte konkrétny
Úzkosť je vágny pojem, takže dobrá stratégia je zamerať svoje myšlienky vo forme otázky. „V rôznych situáciách, ktoré sú pre vás náročné, sa sami seba pýtajte, čo presne vašu úzkosť spôsobuje. Potom bude jednoduchšie sa s ňou vyrovnať,“ vysvetľuje Ellen Hendriksen.
Ako postupovať?
Upresnite, čoho sa presne bojíte (Čo keď ma šéf vyhodí?).
Zmeňte otázku vo vyhlásení (Šéf ma dnes nevyhodí!).
Pýtajte sa, či sa to stalo už skôr (Už ma šéf niekedy vyhodil?).
Aká je pravdepodobnosť, že to nastane (Nízka.).
A pretože úzkosť často pramení z neistoty, pripravte si plán pre prípad, že by obávaná situácia nastala. Plán úzkosť zmierni.
Psychedelická budúcnosť duševného zdravia
- Terapia vystavením
Jadrom úspešného zvládania a/alebo profesionálnej liečby úzkosti je expozícia, teda vystavenie sa ohrozujúcej situácii, ktorá spôsobuje stres a úzkosť.